OHL Draftees (Grey-Bruce Highlanders AAA Minor Hockey Association)

PrintOHL Draftees
NAME OHL TEAM ROUND # PICK #
 Class of 2017
Emmett Sproule Erie Otters 1 21
Eric Lalonde Oshawa Generals 4 74
 
 Class of 2016
 Connor Roberts Hamilton Bulldogs 
Chet Phillips Saginaw Spirit  4  62
Lucas Pfeil Kitchener Rangers 6 103
Brendan Cederberg Peterborough Petes 11 209
Zackary Trott Sault Ste Marie Greyhounds 14 270

Class of 2015
Jakob Lee Guelph Storm   11 214
Class of 2014
Jordan Caskenette Kitchener Rangers 10 182
Kyle Betts Sault Ste. Marie Greyhounds 10 197
Logan Freiburger Owen Sound Attack 14 276
Class of 2013
Garrett McFadden Guelph Storm 1 12
Class of 2012
Riley Robertson Erie Otters 3 55
Brett Dunsbier St. Michael's Majors's 13 253
Class of 2011
Jayme Forslund Barrie Colts 9 163
Zachary Coulter Owen Sound Attack 11 221
Tanner Bastien Oshawa Generals 14 278
Class of 2010
Kurtis MacDermid Owen Sound Attack 7 138
Ian Nichols Niagara IceDogs 15 286
Class of 2009
Austin Rigney Owen Sound 12 229
Class of 2008
Brett Catto Belleville Bulls 7 131
Jeff Flagler Owen Sound 9 163
Class of 2007
Greg Whittle Kingston Frontenacs 9 169
Jared Martin Windsor Spitfires 10 182
Mike Schwindt Mississauga Icedogs 13 255
Braeden Rigney Sudbury Wolves 14 267
Justin Ainslie Sault Ste. Marie Greyhounds 14 273
Miles MacLean Oshawa Generals 15 290
Class of 2006
Corey Spears Belleville Bulls 9 169
Class of 2005
Jim Hutchinson Barrie Colts 4 78
Lane MacDermid Owen Sound 8 159
Adam Little Saginaw Spirit 11 217
Allan Campbell Ottawa 67's 12 232
Cory Shody Brampton Battalion 14 274
Class of 2004
Brett MacLean Erie 1 11
Josh Catto Owen Sound 3 58
Trevor Smith Owen Sound 4 66
Trevor Eckenswiller St. Michael's Majors's 4 78
Jordan Smith Owen Sound 9 172
Class of 2003
Adam Rice Belleville 4 81
Scott Tregunna Owen Sound 12 228
Alex Sharpe Belleville 12 233
Trevor Vanwyck Guelph 14 269
Class of 2001
Josh Sturrock Sudbury 6 117
Jordan Guardhouse Peterborough 8 149
Matt Smyth Owen Sound 12 230
Jeff Birr North Bay 13 251
Joe Weir Kitchener 14 264
Class of 2000
Chris Robertson Sudbury 15 301
Jeff MacDermid Owen Sound 17 329
Class of 1999 - Midget
Travis Clock London 4 73
Tim Nicol Plymouth 12 250
Tyler Murray Owen Sound 12 251
Greg McCauley Mississauga 13 254
Class of 1999 - Bantam
Adam Smyth Ottawa 4 78
Gord Neiley Owen Sound 5 86
Class of 1998
Chris Minard Owen Sound 1 9
Bryan Kazarian Owen Sound 6 119
Justin Tolton Kingston 12 248
Ryan Dossman Owen Sound 13 264
A.J. Ratcliff Oshawa 16 321
Class of 1997
Shaun Peet Kingston Frontenacs 10 169
Team Sites
Manage Subscriptions
Signup to receive email or text messages for the teams you want to follow.
Printed from highlandershockey.ca on Monday, August 21, 2017 at 4:18 AM